Oświetlenie łazienkowe – na co zwrócić uwagę?

Choć łazienka bywa miejscem, w którym lubimy zanurzyć się w otchłani przyjemności i relaksu, to najczęściej spełnia funkcję pomieszczenia czysto praktycznego. W jaki sposób nadać łazience odpowiedniego klimatu i uczynić ją doskonale przystosowaną do wykonywania w niej typowo porządkowych czy higienicznych czynności? Zadbać o właściwe oświetlenie!

Jaki rodzaj lamp wybrać?

Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla każdej łazienki są żarówki energooszczędne. Poza tym, wstawiając oświetlenie do łazienki należy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie – muszą posiadać właściwą klasę szczelności obudowy, która jest odporna na wysoką wilgotność i zachlapania. Im wyższa klasa IP, tym bardziej lampa nadaje się do zastosowania w środowisku wilgotnym lub wręcz mokrym, narażonym na przykład na zalanie wodą. Obecnie bardzo często montuje się oświetlenie górne, a także boczne – zwykle nad lustrem. Wskazane są także wszelkie taśmy LED dookoła wanny lub pod półkami, które nadają wnętrzu nowoczesnego charakteru.

Czym się kierować przy wyborze barwy oświetlenia?

Barwa oświetlenia to bardzo istotny aspekt przy wybieraniu lamp łazienkowych. Nad lustrem poleca się stosowanie żarówek LED o świetle białym lub przynajmniej bardzo jasnym. Takie światło jest dosyć “zdradliwe” dla wszelkich niedoskonałości, ale dzięki temu bardziej przydatne podczas golenia, pielęgnacji czy makijażu. Na stronie https://www.meble.pl/poradnik/lazienka można znaleźć wiele ciekawych inspiracji dotyczących oświetlenia i wyboru opraw nie tylko do łazienki – warto tam zajrzeć poszukując inspiracji! U góry można zostawić światło o cieplejszej barwie, jeśli nie chce się mieć bardzo zimno oświetlonej łazienki. Wykonując instalację elektryczną w łazience dobrze jest zadbać o możliwość osobnego sterowania oświetleniem górnym, umieszczonym nad lustrem oraz ewentualnym pobocznym. Dzięki temu do relaksującej kąpieli w wannie będzie można wybrać ciepłą barwę i delikatniejsze oświetlenie, a do porannego golenia zaserwować sobie pobudzające, jasne światło!