8 prostych wskazówek na redukcję stresu, aby wyglądać i czuć się świetnie

Przeciążenie pracą, obowiązki rodzinne, zbyt wiele zajęć zaplanowanych w terminarzu i ciągle zbyt mało czasu na ich realizację…
Życie może dać ci wiele powodów do stresu. Nie zapominaj jednak, aby zachować spokój – stres jest największym wrogiem piękna!
Wszyscy miewamy chwile, kiedy napięte harmonogramy życia codziennego zaczynają nas przytłaczać. W tych stresujących momentach ważne jest zachowanie spokoju, ponieważ może to wpłynąć na nas nie tylko emocjonalnie ale i fizycznie. Oprócz pogorszenia nastroju, stres może mieć również negatywny wpływ na Twój wygląd.

Stres i włosy

Mówi się, że stres może powodować siwienie i wypadanie włosów. Dzieje się tak, ponieważ stres ma tendencję do przyspieszania procesu starzenia. Na szybkość starzenia się i wypadanie włosów może wpływać wiele czynników m.in.: genetyka, wspomniany stres i wybory dotyczące stylu życia. Chociaż nie można dokładnie wskazać stresu jako jedynego sprawcy siwych włosów, to z pewnością nie będzie on pomagał!
Wypadanie włosów może objawiać się na wiele sposobów. W zależności od rodzaju wypadania włosów, którego doświadczasz (określić to może wyłącznie lekarz), może to być związane na przykład ze stresem. Na szczęście w niektórych przypadkach wypadanie włosów spowodowane stresem nie jest trwałe i jest to jedynie okresowa przypadłość, więc nie musisz się dodatkowo zamartwiać.

Stres i skóra

Czy zdarzyło Ci się mieć ogromnego pryszcza tuż przed wielkim wydarzeniem towarzyskim? Każdy, kto był pod presją, zauważy, że w okresach stresu często pojawiają się wypryski.
Kolejnym skutkiem stresu widocznym na naszej skórze są zmarszczki. Stres powoduje, że organizm wytwarza hormon zwany kortyzolem, który zdaniem wielu powoduje rozpad kolagenu. Skóra zaś potrzebuje kolagenu, aby zachować jej jędrność i elastyczność.

Co możesz zrobić, aby zminimalizować stres?

Przewlekły stres może wpływać na Twój wygląd, dlatego ważne jest, aby odprężyć się. Poznaj kilka sposobów, które możesz wykorzystać w momencie odczuwania stresu.

Weź relaksującą aromatyczną kąpiel z bąbelkami

Wszyscy potrzebujemy chwili „tylko dla siebie”. Ten czas pomoże Ci się zrelaksować i poczuć się doskonale. Aromaterapia może okazać się naprawdę świetną opcją. W szczególności lawenda może działać uspokajająco.

Umów się na wirtualną „wizytę” z przyjaciółmi lub rodziną.

Jeśli w ciągu dnia masz nadmiar obowiązków i brakuje Ci czasu na spotkania przy kawie bądź drinku porozmawiaj na czacie wideo z członkami rodziny lub znajomymi, z którymi nie kontaktowałaś się od dłuższego czasu. W trudnych momentach zrozumiesz, jak miło można spędzić czas, zwłaszcza gdy robisz to, co lubisz i jesteś w towarzystwie (nawet tym wirtualnym) osoby, którą lubisz. Rozmowa może okazać się na tyle absorbująca i umilająca czas, że nieświadomie oderwiesz się od stresujących sytuacji i choć na moment zapominasz o tym, co Cię martwi.

Wykonaj kilka ćwiczeń fizycznych

Ćwiczenia fizyczne są świetnym sposobem na odprężenie. Aktywność fizyczna pozwala uwolnić endorfiny, czyli hormony dzięki, którym poczujesz się świetnie! Każda aktywność, która podnosi tętno, nie tylko poprawi Twoje samopoczucie, ale również będzie poprawiać zdrowe krążenie krwi, co w dłuższej perspektywie może przyczynić się do promiennego blasku skóry.

Sen

Kiedy czujesz, że w ciągu dnia zaczyna brakować godzin na realizację zadań, odłóż na bok listę rzeczy do zrobienia i lepiej dobrze się wyśpij. Zapewnienie właściwej higieny snu pomoże Ci wyglądać i czuć się lepiej. Spójrzmy prawdzie w oczy, wyglądamy dobrze i mamy lepsze samopoczucie, kiedy nasz organizm ma całą noc na regenerację.

Spróbuj jogi lub medytacji.

Połączenie między ciałem a umysłem jest bardzo silne. Wielu praktykujących jogę powie Ci, iż uważa, że jest to jeden z najlepszych sposobów na złagodzenie stresu. Jeśli myśl o wyginaniu ciała nie jest dla ciebie atrakcyjna, medytacja może również być doskonałym sposobem na uspokojenie. Po stresującym dniu głęboki i kontrolowany oddech to dobry sposób na wyciszenie.

Dokonuj zdrowych wyborów żywieniowych

Okres funkcjonowania w stresie to czas, w którym najbardziej potrzebujesz energii pochodzącej ze zdrowych źródeł. Oczywiście najprościej jest w tym czasie pochłaniać przetworzone i gotowe produkty w postaci słodyczy, chwilowo poprawiających nam humor, natomiast niekoniecznie obniżają one poziom stresu. Zamiast szukać niezdrowych, bogatych w cukier przekąsek, pomyśl o zdrowej bogatej w mikroskładniki diecie, która pomoże Ci być lepiej przygotowanym do radzenia sobie ze stresującymi i sytuacjami życia codziennego.

Rób krótkie przerwy podczas pracy

Kiedy terminy i upływający czas powodują, że zaczynasz ciężej oddychać, zrób sobie krótką 10-15 minutową przerwę. Jeśli masz możliwość, wyjdź na zewnątrz pomieszczenia. Oddychanie świeżym powietrzem pomaga odzyskać energię, co z pewnością spowoduje, że twoja praca stanie się efektywniejsza. Możesz także spróbować ćwiczeń rozciągających przy biurku lub po prostu pójść po szklankę wody, aby choć na chwilę oderwać się od pracy i uspokoić umysł.

Uczyń swój dom azylem

Jeśli pozwala na to Twój harmonogram, poświęć trochę czasu na stworzenie bezstresowego środowiska w domu. Jest to bardzo ważne, kiedy czasami nie potrafisz zapanować nad trudnymi sytuacjami w biurze. Dlatego właśnie to Twój dom powinien być miejscem, w którym przejmujesz kontrolę nad negatywnymi emocjami dzięki czemu uczynisz go miejscem, w którym jesteś szczęśliwa. Otocz się pozytywnymi obrazami i akcentami przywołującymi najlepsze wspomnieniami. Sprawdź, jak dzięki temu zmieni się Twój punkt widzenia na niektóre negatywne sytuacje.