Coraz więcej osób mierzy się z podwyższonym cholesterolem. W takim przypadku poszukujemy odpowiedzi na temat tego czym jest cholesterol co jeść a czego unikać. Warto jednak zasięgnąć takiej wiedzy również profilaktycznie, zanim ten problem u nas wystąpi. Podwyższony cholesterol jest bowiem zazwyczaj wynikiem złej diety, a ma to ogromne konsekwencje dla naszego zdrowia.
Cholesterol, czyli z czym tak właściwie mamy do czynienia
Podwyższony cholesterol to hasło, które oznacza, że nasz cholesterol całkowity wynosi więcej niż 190mg/dl albo, że cholesterol LDL wynosi więcej niż 115mg/dl. Taki stan zazwyczaj wskazuje na to, że nasza dieta oraz styl życia nie są dobre i musimy je zmienić. Objawy, które powinny nas skłonić do jego sprawdzenia są na przykład skurcze łydek, ból w nogach, złe ukrwienie nóg przejawiające się ich bladością, tworzenie się guzków na ścięgnach nadgarstków i ścięgnie Achillesa oraz ból w klatce piersiowej, za mostkiem, który może promieniować na inne obszary. Obniżenie cholesterolu jest niezwykle istotne ze względu na fakt, że może być on przyczyną występowania chorób sercowo-naczyniowych. Prowadzi on bezpośrednio do miażdżycy, która powoduje chorobę niedokrwienną serca. Ma to niestety poważne konsekwencje, w postaci zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, tętniaka aorty brzusznej, niedokrwienia kończyn dolnych lub chromania przestankowego. Jest więc niezwykle istotne, aby nie tylko obniżać już podwyższony cholesterol, ale również nie doprowadzić do tego stanu, zmieniając swoje nawyki żywieniowe na lepsze.
Cholesterol co jeść a czego unikać aby go obniżyć
Problematyczne w zmianie naszej diety jest to, że często nie mamy odpowiedniej wiedzy na temat tego, które produkty tak naprawdę nam pomagają, a które szkodzą. Zadajemy sobie pytanie jak obniżyć cholesterol co jeść a czego unikać w naszej codziennej diecie. Podstawą, o którą musimy zadbać jest ograniczenie spożywanych tłuszczów nasyconych poprzez zamianę ich na tłuszcze nienasycone. Nasycone tłuszcze to głównie te, które znajdziemy w produktach zwierzęcych, takich jak mięso, nabiał, jajka, smalec, masło, śmietana, ale również w źródłach roślinnych, na przykład oleju kokosowym lub palmowym. Musimy więc te produkty znacząco ograniczyć, przy czym mięso i nabiał możemy zamienić na mniej tłuste, a jajka spożywać tylko w formie gotowanej, nie więcej niż 4 sztuki tygodniowo. Niebezpieczne dla nas tłuszcze znajdują się również w takich produktach jak ciasta, ciasteczka, paluszki, fast food. Są to tak zwane tłuszcze typu trans. Dobrym źródłem tłuszczów są natomiast tłuste ryby morskie, oleje roślinne tłoczone na zimno (rzepakowy, lniany, sojowy, oliwa z oliwek), orzechy i pestki, siemię lniane oraz awokado.