Kilka słów o obcinaniu pazurów psom

Aby dobrze obciąć naszym czworonogom pazury, po pierwsze powinniśmy pamiętać o w miarę wczesnej nauce przygotowawczej. Najlepiej pazurki powinno się obcinać już szczeniakom, aby w dorosłym życiu psy nie robiły kłopotów w takich sytuacjach. Jeżeli nasze meble (łóżka, fotele, krzesła) mają na sobie charakterystyczne przecięcia bądź też słyszymy stukanie o podłogę pazurków naszego czworonoga w momencie gdy ten się gdzieś przechadza – znaczy to, że obcinanie czas zacząć. Tylko jak obciąć pazury psu?

Jeśli mamy do czynienia ze szczeniakiem, posadź go sobie na kolanach tyłem do siebie. Jeśli obcinanie czeka dorosłego psa, to oprzyj jego przednie łapy o jakiś mebel, przytul go od tyłu i złap za pierwszą łapkę do obróbki. Pamiętaj, żeby w trakcie całego procesu mówić spokojnym głosem do naszego zwierzaka – to go uspokoi. Kolejnym krokiem jest sztywne trzymanie łapy psa (jeżeli się boi – pogłaszcz go lekko) oraz naciśnięcie jego palca “od dołu”, tak, aby jego pazurek się wysunął. U psów paznokcie obcina się od dołu ku górze. Obcinacz zawsze należy trzymać w taki sposób, aby twoja wewnętrzna część dłoni dotykała dolnej części łapy.

Pamiętaj, że bez problemu zobaczysz gdzie bezpiecznie obciąć psu pazurki – część zdatna do obcięcia jest bardzo wystająca, więc nie bój się zrobić krzywdy zwierzęciu. Niemniej jeżeli przypadkowo skaleczysz pieska, to najlepiej udaj się z nim do weterynarza aby odpowiednio opatrzył mu rankę.