Jakie witaminy są w marchewce? Sprawdź, dlaczego warto ją spożywać

Zdrowa dieta to gwarancja dobrego samopoczucia, lepszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć warzyw. Wśród nich króluje marchewka, która jest nie tylko smaczna, ale również bardzo zdrowa. Jakie witaminy są w marchewce i jak ją wykorzystać? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz w kolejnych akapitach niniejszego artykułu.

Jakie witaminy są w marchewce

Marchew to warzywo, które posiada wiele cennych witamin. Przede wszystkim jest to doskonałe źródło kartenoidów, które są przeciwutleniaczami. Marchewka to także źródło luteiny, prowitaminy A czy beta-karotenu. Marchew posiada także tiaminę, witaminę C, niacynę, witaminę B6, kwas foliowy, witaminę B oraz K. Regularne spożywanie tego smacznego warzywa oznacza liczne korzyści. Wśród największych warto wymienić:

 • polepszenie stanu skóry,
 • wsparcie prawidłowego rozwoju dzieci,
 • lepsze trawienie,
 • obniżenie poziomu złego cholesterolu,
 • wzmocnienie odporności organizmu,
 • uniknięcie próchnicy,
 • szybsze gojenie ran,
 • wspomaganie wzroku,
 • lepszy stan włosów oraz paznokci,
 • detoksykacja organizmu.

Marchewka to nie tylko źródło witamin, ale również ważnych minerałów. W tym warzywie znajduje się dawka wapnia, żelaza, fosforu, magnezu, sodu, potasu oraz cynku.
Regularne spożywanie marchewki wpływa pozytywnie na wygląd, samopoczucie oraz zdrowie. Warto włączyć ją w swój codzienny jadłospis, aby cieszyć się najlepszymi efektami. Z jakimi składnikami łączyć marchewkę? Kilka inspiracji dotyczących smacznych dań znajdziesz w kolejnych akapitach.

Dania z marchewką

Marchew to bardzo uniwersalne warzywo, które można włączyć do wielu dań. Oto kilka przykładów, które warto wykorzystać w swojej kuchni:

 1. Surówka z marchewki – nieskomplikowana i bardzo szybka w przygotowaniu. Surówka może być doskonałym dodatkiem do obiadu czy pożywnej kolacji.
 2. Pasztet z soczewicy z dodatkiem marchewki – smaczny, zdrowy i sycący.
 3. Muffinki z marchewką i orzechami – doskonała i zdrowa przekąska.
 4. Zupa z cukini i marchewki – sycąca, aromatyczna i smaczna.

Warto pamiętać również o tym, że marchewka oczyszczona, obrana i pokrojona w słupki to doskonała i prosta przekąska. To warzywo warto dodawać także do domowych soków warzywnych lub owocowo-warzywnych.

Podsumowanie

Warzywa powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie każdej osoby, która pragnie zadbać o zdrową dietę. Warto włączyć w nią marchewkę, która posiada wiele ważnych witamin i minerałów. Jej regularnie spożywanie wpływa pozytywnie na zdrowie, samopoczucie oraz funkcjonowanie organizmu.