Kruche i narażone na działanie czynników zewnętrznych, nasze oczy muszą codziennie stawiać czoła wielu zagrożeniom. Jedna z nich, zapalenie błony naczyniowej oka, może mieć stosunkowo poważne konsekwencje, jeśli nie jest w porę leczona. Po zdiagnozowaniu można ją leczyć i nie ma ona wpływu na jakość widzenia.
Co to jest zapalenie błony naczyniowej oka?
Zapalenie błony naczyniowej oka jest stanem zapalnym części lub całości błony naczyniowej. Ta część oka odpowiada błonie środkowej oka i obejmuje tęczówkę, naczyniówkę (pigmentowana i unaczyniona, odżywia siatkówkę) oraz ciało rzęskowe. To właśnie dzięki ciałku rzęskowemu oko jest w stanie wytworzyć wyraźny obraz: nazywa się to akomodacją. Zapalenie błony naczyniowej może dotyczyć jednego lub obu oczu.
Możliwe powikłania zapalenia błony naczyniowej oka.
Diagnoza zapalenia błony naczyniowej oka musi być traktowana poważnie i szybko leczona. Bez odpowiedniej opieki, zapalenie może pogorszyć widzenie i spowodować trwałą utratę wzroku.
Zespół Irvine’a jest odpowiedzialny za obniżoną ostrość wzroku. Występuje po operacji zaćmy. Obrzęk pojawia się w plamce (część siatkówki, gdzie widzenie jest najostrzejsze), czasami towarzyszy mu obrzęk brodawki lub mikrocysty. Pacjent cierpi wówczas na światłowstręt. Zespół ten można wyleczyć, mimo że wzrok może pozostać zaburzony.
Przyczyny zapalenia błony naczyniowej oka.
Przyczyny zapalenia błony naczyniowej są zakaźne lub zapalne. Zapalenie błony naczyniowej występuje również w niektórych schorzeniach reumatologicznych. Zapalenie błony naczyniowej może być spowodowane raną, ciałem obcym w oku, operacją, guzem lub odwarstwieniem siatkówki.
W połowie przypadków nie udaje się jednak znaleźć przyczyny. Możliwa jest przyczyna genetyczna, ale nie została ona jeszcze z całą pewnością udowodniona.
Objawy zapalenia błony naczyniowej oka.
Objawy zapalenia błony naczyniowej przybierają różne formy. Oko dotknięte chorobą może być zaczerwienione i/lub bolesne. Widzenie staje się niewyraźne, a oko może się łzawić. Osoba staje się światłoczuła, tzn. boi się światła. W polu widzenia pojawiają się plamy, a w końcu dochodzi do pogorszenia widzenia. Objawy nie kumulują się: zależą one od rodzaju rozwiniętego zapalenia błony naczyniowej.
Różne rodzaje zapalenia błony naczyniowej oka.
Gdy zauważysz stan zapalny oka, umów się na wizytę u lekarza.
Istnieją trzy rodzaje zapalenia błony naczyniowej oka.
- Zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej oka: gdy zapalenie występuje głównie w komorze przedniej (tj. przestrzeni pomiędzy tęczówką a najbardziej wewnętrzną powierzchnią rogówki). Ten typ zapalenia błony naczyniowej jest najczęstszy. Ostre zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej oka występuje w wyniku choroby zakaźnej, takiej jak kiła lub opryszczka.
- Zapalenie błony naczyniowej pośredniej: gdy zapalenie rozwija się w przedniej części ciała szklistego (przezroczysta, żelopodobna substancja wypełniająca jamę oka za soczewką).
- Zapalenie tylnej części błony naczyniowej oka: gdy zapalenie występuje w naczyniówce.
- Rzadziej panuveitis – odpowiada całkowitemu zapaleniu błony naczyniowej oka.
Jeśli zapalenie błony naczyniowej trwa dłużej niż trzy miesiące, uważa się je za uporczywe. Choroba jest przewlekła, jeśli jest uporczywa i nawrót następuje przed upływem trzeciego miesiąca.
Leczenie zapalenia błony naczyniowej oka.
Okulista używa lampy szczelinowej, aby prawidłowo zobaczyć wnętrze komory przedniej oka. To, co on lub ona tam zobaczy, pomoże zdiagnozować lub niezapalenie błony naczyniowej oka. Po znieczuleniu oka kroplami lekarz zbada tylną część oka, aby zobaczyć, czy nie ma żadnych zmętnień w szklistce lub, czy nie ma uszkodzeń siatkówki lub naczyniówki.
Po zdiagnozowaniu przez lekarza zapalenia błony naczyniowej ważne jest, aby szybko podjąć leczenie, aby zapobiec ewentualnemu trwałemu uszkodzeniu wzroku. Leczenie medyczne ma na celu zmniejszenie stanu zapalnego poprzez przepisywanie leków przeciwzapalnych. Lekarz może również podać krople do oczu.
W przypadku przewlekłego zapalenia błony naczyniowej oka konieczne mogą być zastrzyki wewnątrzgałkowe. W przypadku infekcyjnego zapalenia błony naczyniowej, oprócz leków przeciwzapalnych, osoba dotknięta chorobą będzie przyjmować antybiotyki lub leki przeciwwirusowe. W końcu lekarz może zdecydować o usunięciu ciała szklistego podczas operacji.
Zapalenie błony naczyniowej oka: zapobieganie.
Niektórzy ludzie, ze względu na swoją budowę genetyczną, są bardziej narażeni na zapalenie błony naczyniowej oka. Dodatkowo czynnikami obciążającymi są zachorowania na toksoplazmozę, gruźlicę, opryszczkę lub kiłę. Dzieje się tak również w przypadku wystąpienia choroby autoimmunologicznej lub zapalenia, takiego jak choroba Leśniowskiego-Crohna.
Chociaż poniższe dane są tylko przybliżone, mówią nam, że na każde 100.000 mieszkańców przypada 17 do 24 nowych przypadków, 38 do 204 miało już lub ma zapalenie błony naczyniowej. Odsetek dzieci dotkniętych chorobą wynosi od 3 do 8%.