Odpowiednia dieta oraz produkty zakazane przy Hashimoto

Zdiagnozowana choroba Hashimoto powinna być powodem nie tylko do brania niezbędnych leków, ale również do zmiany diety. Jest to bowiem czynnik, który może znacząco wspomagać jej leczenie. Należy pamiętać o tym, że to, co spożywamy na co dzień ma ogromny wpływ na to jak funkcjonuje nasz organizm. Musimy myśleć o tym, jakie składniki odżywcze do niego dostarczamy, zwłaszcza jeśli zmagamy się z chorobami. Warto więc zapoznać się z listą produktów, które mogą korzystnie wpływać na nasze zdrowie, jak i szczegółowo poznać produkty zakazane przy Hashimoto. Dzięki temu będziemy bardziej świadomi przy układaniu naszej diety, jak i codziennych zakupów, a po pewnym czasie wejdzie nam to w nawyk.

Produkty wskazane dla osób zmagających się z Hashimoto

Spożywając dane produkty możemy znacząco przyczynić się do usprawnienia działania tarczycy, zmniejszając tym jej stan zapalny. Poza tym, odpowiednia dieta usprawnia działanie leków, które musimy przyjmować. Ma to więc ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i powodzenia leczenia. W naszej codziennej diecie powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na przyjmowanie odpowiedniej dziennej ilości poszczególnych składników odżywczych. Tymi, które mają największe znaczenie przy Hashimoto są witamina A, C, E, D3, B12, ale również jod, selen, żelazo i cynk. Warto więc zasięgnąć wiedzy, w których produktach znajdziemy ich największą zawartość, aby mieć pewność, że dostarczamy ich niezbędną ilość w diecie.

Produkty zakazane przy Hashimoto, czyli czego jeść nie powinniśmy

Oczywistością powinno być to, że musimy jak najbardziej ograniczyć spożywanie produktów wysoko przetworzonych, aby nie dostarczać do organizmu sztucznych dodatków, konserwantów, izometrów trans kwasów tłuszczowych i cukru. Warto więc zapoznawać się ze składem kupowanych produktów i wybierać te jak najbardziej naturalne. Realizując nasze zakupy powinniśmy zwracać uwagę na to, aby nie kupować artykułów, które są stanowczo zakazane przy chorobie Hashimoto. Wykluczyć powinniśmy gluten, który może powodować namnażanie się przeciwciał, które atakują tkankę tarczycową. Rezygnacja z niego znacząco poprawia stan zdrowia. Inną grupą produktów, które należy wyeliminować są przetwory mleczne. Mleko bowiem ma działanie antygenowe, ze względu na zawartość kazeiny. Produkty zakazane przy Hashimoto to również soja oraz kasza jaglana. Produkty sojowe mogą wręcz zaostrzać ataki autoimmunologiczne na naszą tarczycę oraz zaburzać gorspodarkę hormonalną. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że podobnie jak soja, kasza jaglana zawiera inhibitory peroksydazy tarczycowej, odpowiedzialne za hamowanie ich hormonów.