Bez względu na to jaki jest cel układania naszej diety powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że każdy ma inne zapotrzebowanie kaloryczne. Zazwyczaj skupiamy się wyłącznie na tym, aby nie przybrać na wadze, w związku z czym pilnujemy tego, aby nie przekraczać danej ilości kalorii dziennie. Kompletnie jednak przy tym zapominamy, że również zbyt mała ilość kalorii w naszej diecie nie tylko negatywnie wpływa na nasz organizm, ale często również wbrew pozorom utrudnia zrzucenie zbędnych kilogramów. Warto więc dokładnie obliczyć nie tylko ilość kalorii, którą powinniśmy spożywać, ale również jej niezbędne minimum. Zrobimy to dzięki wskaźnikowi BMR, czyli podstawowej przemiany materii.
Czym jest wskaźnik BMR
Wskaźnik BMR to oznaczenie podstawowej przemiany materii, czyli ilości kalorii spalanych przez nas dziennie, ale tylko na potrzeby prawidłowego funkcjonowania organizmu. Utrzymanie podstawowych funkcji życiowych również wymaga zużycia kalorii. Jest więc to wartość, która tak naprawdę pozwala nam przeżyć. Jeżeli dieta, której się podejmujemy ma na celu odchudzanie, często kusi nas jak największe ograniczenie kalorii. Jest to jednak poważny błąd, który nie tylko sprawi, że nie wytrwamy na takiej diecie ze względu na znaczne pogorszenie samopoczucia i brak jakichkolwiek efektów, ale również po jej przerwaniu doświadczymy słynnego efektu jojo. Zejście poniżej BMR powoduje bowiem bardzo radykalne spowolnienie metabolizmu tak, aby możliwe było wykorzystanie przyjmowanej przez nas ilości kalorii na niezbędne funkcje życiowe. Nasz organizm dostosowuje się więc do takiego trybu, wysyłając nam jednocześnie sygnały, że brakuje nam kalorii, takie jak pogorszenie koncentracji, drażliwość, ogólne osłabienie, zmniejszenie odporności. Radykalne wyjście z takiej diety, przy spowolnionym metabolizmie powoduje nagłe przybranie na wadze, zazwyczaj znacząco więcej niż przed rozpoczęciem takiego żywienia. Należy więc podchodzić do diety zdroworozsądkowo i długodystansowo, ponieważ jedynie takie podejście zapewni nam wymarzoną sylwetkę i dobre zdrowie.
BMR jak obliczyć, czyli wzór łatwy do zastosowania
Wiele osób stykających się z tym wskaźnikiem zadaje sobie pytanie nie tylko o to czym jest BMR jak obliczyć, ale również którego sposobu na to użyć. Jest bowiem kilka wzorów, za których pomocą możemy dowiedzieć się jakie jest nasze BMR, co może powodować pewne zmieszanie wśród osób poszukujących odpowiedzi na ten temat. Z pewnością najprostszym i najbardziej popularnym wzorem do zastosowania jest metoda Harrisa-Benedicta, w której niezbędnymi danymi jest jedynie wzrost, wiek oraz płeć.
Dla kobiet wzór wygląda następująco:
BMR=655+(9,6*waga w kg)+(1,8*wysokość w cm)-(4,7*wiek w latach)
Dla mężczyzn wzór wygląda następująco:
BMR=66+(13,7*waga w kg)+(5*wysokość w cm)-(6,8*wiek w latach)
Otrzymaną wartość musimy również pomnożyć przez 1,2 przy siedzącym trybie życia, 1,375 przy lekko aktywnym, 1,55 przy umiarkowanie aktywnym, 1,725 przy bardzo aktywnym oraz 1,9 przy ekstra aktywnym.