Właściwości soku z czarnego bzu

Czarny bez to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów, które mają nieoceniony wpływ na organizm. Dlatego tak bardzo często z jego kwiatów lub owoców robi się sok, który możemy pić przez cały rok.

Kwitnienie i owocowanie

Bez posiada małe drobne kwiatki zebrane w baldachim o mało przyjemnym zapachu. Kwitnienie ich przypada na końcówkę maja i czerwiec. Powinno się je zrywać w słoneczny dzień w fazie kiedy jeszcze do końca nie są rozkwitnięte. Musimy zdążyć je zebrać zanim zaczną się osypywać. Natomiast owoce zbieramy od sierpnia do nawet końca września. W trakcie zbiorów muszą być one w pełni dojrzałe. Owoce tej rośliny zawierają jeszcze więcej cennych substancji niż kwiaty. Dlatego tak często to właśnie z owoców robi się sok. Jest on bardzo prosty i szybki w przygotowaniu, a zarazem także bardzo smaczny.

Sok z owoców bzu czarnego właściwości

Sok z owoców czarnego bzu znany jest od wieków. Jego lecznicze działanie wykorzystywane jest z pokolenia na pokolenie. Najczęściej sięgamy po niego w okresie jesienno- zimowym, aby wzmocnić organizm i uchronić się przed różnorodnymi infekcjami. Sok z czarnego bzu wykazuje bardzo silne właściwości antyoksydacyjne, czyli ma zdolność wiązania wolnych rodników. Dlatego chroni on komórki naszego organizmu oraz zapewnia im dłuższą żywotność. Jest to bogate źródło witamin, głównie A,C oraz z grupy B. Regularne picie soku z czarnego bzu wzmacnia nasz organizm, podnosi odporność, oczyszcza go z toksyn oraz szkodliwych produktów przemiany materii. W trakcie trwania infekcji sok z tej rośliny skraca czas jej trwania oraz sprawia, że jej przebieg jest łagodniejszy. Picie soku z owoców czarnego bzu zalecane jest także osobą borykającymi się z chorobą wrzodową oraz mających problemy z zaparciami i różnego rodzaju niestrawnościami.

Syrop z czarnego bzu jest naprawdę bardzo szybki i banalnie prosty w przygotowaniu. Warto właśnie późnym latem zrobić sobie zapas tego cudnego specyfiku na cały rok.