Cała prawda o testach ciążowych

Prawidłowe wykonanie testu ciążowego

Moment, w którym kobieta decyduje się wykonać test ciążowy, wiąże się zazwyczaj z odczuwaniem silnych emocji. To najszybsza forma sprawdzenia prawdopodobieństwa zaistnienia ciąży. Taki test należy kupić w aptece, a przed wykonaniem sprawdzić, czy data jego przydatności jeszcze nie minęła. Test ciążowy warto wykonać rano, dla większej pewności. Wykonując test należy postępować zgodnie z instrukcją, która dołączona jest do opakowania.

Test ciążowy słabo widoczna druga kreska

Czasami zdarza się tak, że test ciążowy pokazuje dwie kreski, jednak ta druga jest niewyraźna i słabo widoczna. Powodów może być kilka, jednak taki wynik prawdopodobnie oznacza ciążę. Co wówczas należy zrobić? Najlepszym sposobem jest udanie się do lekarza specjalisty. Ginekolog dzięki stosownym badaniom ma możliwość potwierdzenia albo zaprzeczenia ciąży. Intensywność koloru drugiej kreski na teście zależy od tego, jaki poziom hormonu hCG jest w moczu. Jednak najczęściej blada druga kreska oznacza ciąże.
Aby test był wiarygodny, nie może być przeterminowany i powinien być przechowywany w odpowiednich warunkach. Kolejną kluczową kwestią jest jego odpowiednie wykonanie. Dlatego właśnie przed przystąpieniem do tej czynności, należy zapoznać się z dołączoną instrukcją i postępować według niej.

Rodzaje testów ciążowych

W aptece można zakupić test:
płytkowy – odpowiednią ilość moczu należy nanieść na wyznaczone miejsce za pomocą pipety,
paskowy – test należy zanurzyć w pojemniku w którym zawarty jest mocz kobiety,
strumieniowy – taki test trzeba umieścić pod strumieniem moczu.
Do każdego takiego testu zawsze dołączona jest stosowna instrukcja sposobu prawidłowego użytkowania produktu.

Podsumowanie

Warunkiem wiarygodności testu ciążowego jest odpowiedni termin jego przydatności, stosowne przechowywanie oraz prawidłowe wykonanie. Intensywność koloru kreski zależy od tego, jaki poziom hCG jest zawarty w moczu. Blada kreska może oznaczać ciąże, jednak dla potwierdzenia albo zaprzeczenia należy udać się na wizytę do gabinetu ginekologicznego