Współuzależnienie to pojęcie, które jest coraz częściej wymieniane w kontekście zdrowia psychicznego i relacji międzyludzkich. Choć jest to termin stosunkowo młody i wciąż rozwijający się, to już dzisiaj wiele osób zna jego znaczenie i konsekwencje. W tym artykule postaramy się przybliżyć temat współuzależnienia, omówić sytuacje, w których jest ono szczególnie powszechne oraz przedstawić sposoby na radzenie sobie z nim.
Kiedy mamy do czynienia ze współuzależnieniem?
Współuzależnienie to dynamika relacji międzyludzkich, w której jedna osoba zaniedbuje swoje potrzeby i cele na rzecz innej osoby, która często boryka się z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych lub zachowań kompulsywnych. Jest to zjawisko, które dotyczy nie tylko partnerów uzależnionych od narkotyków czy alkoholu, ale również różnego rodzaju zaburzeń jedzenia, hazardu czy seksu.
Osoba współuzależniona często przejmuję pełną odpowiedzialność za życie uzależnionej osoby i poświęca swoje emocje oraz czas na pomoc jej w codziennym funkcjonowaniu i wspiera ją w terapii narkotykowej czy innej. Wiele razy doświadczają trudności w budowaniu swojego indywidualnego życia, ponieważ skupiają się na potrzebach uzależnionej osoby.
Jak sobie poradzić ze współuzależnieniem?
Współuzależnienie to problem, który może prowadzić do konsekwencji zdrowotnych i emocjonalnych dla osób nim dotkniętych. Dlatego tak ważne jest, aby zwrócić na nie uwagę oraz zacząć działać, by sobie z nim poradzić. O omówienie tematu poprosiliśmy pracownika z ośrodka terapii uzależnień, który wyjaśnił:
– Pierwszym krokiem do radzenia sobie ze współuzależnieniem jest uświadomienie sobie, że taka sytuacja istnieje i przyjęcie faktu, że należy działać. Warto tu poszukać pomocy specjalisty oraz wsparcia w gronie osób, które przebyły podobny proces. Kolejnym etapem jest rozpoznanie swoich granic oraz nauka ich wyznaczania. Ważne jest stworzenie zdrowych granic w relacjach z uzależnionymi osobami, tak aby nie popadać w bezgraniczne poświęcenie swojego życia dla innej osoby.
Podsumowując, współuzależnienie to nierozerwalna część życia osób borykających się z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych czy zachowań kompulsywnych. Ważne jest, aby mieć świadomość tego zjawiska i szukać sposobów na minimalizację skutków.