Nasza uwaga coraz częściej kierowana jest na jak najbardziej zbilansowaną dietę. Widać znaczną różnicę na przestrzeni lat w zainteresowaniu zdrowym żywieniem oraz świadomości ludzi na ten temat. Wiedzę warto poszerzać nie tylko o to jak wybierać zdrowsze produkty, ale również jak ogromne znaczenie ma odpowiednie ułożenie diety. Zbilansowana dieta jest to bowiem uwzględnienie poszczególnych składników odżywczych w ilościach, które całkowicie wypełnią nasze dzienne zapotrzebowanie. Musimy zatem liczyć się z faktem, że aby naprawdę dobrze się odżywiać, powinniśmy poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie, a zwłaszcza o poszczególnych elementach diety. Jednym z podstawowych budulców organizmu są proteiny.
Proteiny co dają i czym są?
Proteiny to białka, które odgrywają bardzo istotną rolę w naszym organizmie. Mają one wpływ na wszystkie procesy metaboliczne w ciele człowieka i są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Białka są budulcem masy mięśniowej, ale sprzyjają również odchudzaniu. Dzieje się tak dlatego, że są one składnikiem, który znacząco przyspiesza przemianę materii, uruchamiając przy tym wiele procesów biochemicznych. Poza tym, są one długo trawione, przez co są idealne do zaspokajania głodu na dłużej, co ma znaczenie przy odchudzaniu. Proteiny są szczególnie istotne jeżeli chcemy, aby efekty naszej aktywności fizycznej były widoczne. Gdy ćwiczymy chcąc, aby nasze mięśnie urosły, koniecznie musimy zadbać o odpowiednią podaż protein, ponieważ bez niej mięśnie nie mają możliwości regeneracji, a przez to również znacząco zmniejszają efekty ćwiczeń fizycznych.
Źródła protein w diecie
Komponując swój jadłospis warto szczególnie przyjrzeć się temu, czy aby na pewno jest w nim odpowiednia ilość protein. Ich niedobór z pewnością odczujemy w codziennym życiu, poprzez spadek odporności, apatię, bóle mięśni, obrzęki oraz problemy skórne i wypadanie włosów. Z tego względu tak istotne jest świadome układanie diety. Najlepszym źródłem protein jest mięso, ale również jaja, produkty mleczne, rośliny strączkowe, orzechy i zboża. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na fakt, że nie każdy produkt ma jednakową przyswajalność. Może się więc okazać, że tak naprawdę dostarczamy protein mniej niż wynika to z naszych obliczeń. W takim przypadku warto zastanowić się nad uzupełnieniem diety o odżywki proteinowe, w których znajdziemy dużo białka, przy jednoczesnej bardzo małej zawartości węglowodanów i tłuszczów. Proteiny co dają nam odżywki są one niskokaloryczne, w związku z czym z powodzeniem mogą wspomóc nas przy redukcji wagi.